showcase image

چوب ترمو

چوب یکی از اولین موادی است که بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرارداشته است از این رو تاریخ استفاده از آن به زمانهای خیلی دور می رسد. با آنکه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غار نشینی آغاز کرد ولی از چوب پیش از سایر مواد استفاده نمود .
قرن هاست که ثابت گردیده است سوزاندن سطح چوب در آتش ،آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم تر میکند وایکینگ ها این روش را در سازه های بیرونی استفاده میکردند اولین بار تیمار حرارتی چوب در دهه 1930بطور علمی مورد مطالعه قرار گرفت عمیق ترین و جامع ترین کار پژوهشی را انجمن ترمووود فنلاند(VTT )به اجرا در آورد . ترمووود با استفاده از روشی که توسط انجمن ترمووودفنلاند پدید آمده تولید میگردد.
فرایند تیمار حرارتی چوب در مقیاس صنعتی را انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند بوجود آورده است و مجوز فرایند ترمووود به اعضای انجمن ترمووود فنلانداعطاء شده است.

ویژگیهای کلیدی ترمووود در زمان اجرا و نگهداری:

  • مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی مختلف
  • نصب آسان و سریع بدون نیاز به نیروی متخصص
  • قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت یا انتقال به مکانی دیگر
  • قابلیت برش هلالی جهت محلهای قوس دار
  • شستشو ونگهداری آسان
showcase image

ترموود چوب حرارت دیده یک فرآیند تیمار چوب است که در سه فاز حرارتی انجام می گردد.
فاز نخست: در ابتدا چوب را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه حرارتی قرار داده و ابتدا تا 100 درجه سانتیگراد و سپس تا 130 درجه تحت شرایط خاص دما داده که این امر باعث خشک شدن و کاهش رطوبت چوب می گردد.
فاز دوم: در این مرحله چوب را همچنان در دمای 180 تا 220 درجه درجه سانتیگراد قرار داده تا کلیه صمغ و رطوبت باقی مانده در چوب به حدود صفر درصد برسد چوب های کاج ساعت های مشخصی را در این مرحله می مانند تا مرکز آن نیز به رنگ قهوه ای روشن درآید.
فاز سوم:در مرحله پایانی چوب را به آرامی خنک کرده تا دمای آن به حدود صد درجه سانتیگراد برسدبرای این فرایند از پاشیدن اب و بخار اب برای خنک نمودن استفاده می کنند تا چوب به دمای محیط برسد و در این مرحله چوب مقداری جذب رطوبت میکند و رطوبت آن به 4 تا 6 درصد برسد.