showcase image

چوب سونا خشک

برای ساخت سونا باید از چوب استفاده نمود که به دلیل انتقال حرارت پایین آن می باشد. در این مقاله ابتدا به طور مختصر به بیان تاریخچه سونا می پردازیم سپس سعی کرده ایم چوب مناسب جهت سونا را به شما معرفی نماییم .
سونا که به آن گرم خانه نیز گفته می شود اتاق کوچکی از جنس چوب با دمایی کنترل شده است که جهت استراحت ذهن، آرامش خیال و تجدید قوا مورد استفاده قرار می گیرد. علت استفاده از چوب بهره گیری از هوای گرم به شکل خشک یا مرطوب می باشد. برخی کشور فنلاند را به عنوان زادگاه سونا می شناسند برخی هم روسیه و یونان باستان .
مناسب ترین چوب سونا چیست؟
سوالی که جهت ساخت سونا ذهن طراحان و سازندگان را درگیر می نماید این می باشد که بهترین نوع چوب برای این کار چیست؟
با توجه به این امر که چوب سونا به طور دائمی در معرض رطوبت و حرارت قرار دارد بنابراین می بایست چوبی مقاوم در برابر رطوبت باشد و از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد.
انواع چوب هایی که می توان برای سونا مورد استفاده قرار داد چوب های KD (از قبیل رد سدار و اسپروس)، برخی چوب های (Hardwood) و چوب ترمو (از قبیل اسپن (Aspen) و الدر (Alder)) می باشد. یکی از مناسب ترین چوب های سونایی، ترموود و KD می باشد زیرا بنا به دلایل بسیار عمده ای از بهترین گزینه ها برای استفاده در این مکان است.
پروسه و فرآوری اصلاح حرارتی چوب به گونه ای می باشد که رطوبت چوب به طور چشمگیری کاهش می یابد بنابراین دچار حمله ی قارچ ها نمی گردد و از حیث بهداشت در درجه کیفی بالایی قرار خواهد گرفت و برای استفاده و کاربرد در سونا بسیار مناسب است بنابراین در صورت تماس با بدن و پوست انسان ضرری پیش نخواهد آورد.
چرا باید در انتخاب چوب سونا دقت کرد؟
چوب ترمو عایق بسیار مناسبی می باشد به طوری که هدایت گرمایی پایین آن، این چوب را مبدل به متریالی نموده است که در بسیاری کاربردها از قبیل سونا ایده آل کرده است. با توجه به عایق بودن این چوب می توان به راحتی در مکان های مرطوب بدون وجود نگرانی از آسیب زدن به بدن و پوست و ایجاد سوختگی مورد کاربرد قرار داد. فرآوری اصلاح حرارتی، صمغ موجود در چوب را کاملا از بین خواهد برد بنابراین برای کاربرد در مکان های گرم و خشک مناسب می باشد. سکوهای سونا و اتاق های شستشو در مجموعه ورزشی ها می توانند از این چوب منحصر به فرد استفاده نمایند تا هم زیبایی خاصی را ایجاد نماید و هم سلامت افراد را ضمانت کنند. با توجه به ثبات ابعادی و دوام فوق العاده ی این چوب، می توان از آن در کاربردهایی از قبیل دکینگ، نما و مبلمان و بسیاری از کاربردهای دیگر مورد استفاده کرد. رنگ قهوه ای تیره ی این محصول از طرفداران بسیاری برخوردار است و زیبایی خاصی را به محیط می بخشد. چوب گرما دیده در مقابل قارچ زدگی، حرارت و کپک از مقاومت بالایی برخوردار است و در مکان هایی از قبیل سونا، محیط های باز و مکان های دارای گرمایش از کف که بسیاری از متریال های طبیعی دوام نمی آورند، مورد استفاده قرار می گیرد.
سونا از جمله مکان هایی می باشد که رعایت بهداشت و برخورداری از استانداردهای لازم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین در انتخاب چوب و متریال های به کار رفته در سونا می بایست دقت لازم به عمل آید تا سلامت افراد جامعه به موازات استفاده از این مکان ها حفظ شود.
فروش چوب سونا
برای خرید چوب مناسب در اتاق سونا باید دقت لازم را داشته باشید چرا که اتاق سونا محیطی گرم و مرطوب می باشد بنابراین مصرف کنندگان باید به این نکته توجه داشته باشند تا بهترین گزینه را خریداری نمایند شرکت پارس آرای کوهستان با بهره گیری از کارشناسان فروش با سابقه و متبحر این آگاهی را به مشتریان محترم می دهد تا از خرید خود رضایت کامل داشته باشند. دلیل استفاده از چوب در سونا انتقال حرارت می باشد شرکت پارس آرای کوهستان توصیه می کند برای ساخت اتاق سونا که محیطی برای استراحت و آرامش ذهن می باشد از چوب ترموود استفاده نمایید چرا که مقاومت این چوب به دلیل داشتن ثبات ابعادی بالاست همچنین توصیه می کنیم از چوب ترمو با گره های کم استفاده شود تا از تجمع حرارت در میان گره ها جلوگیری نماید. معمولا در فضاهایی که در کنار اتاق سونا استخر وجود دارد باید برای زیرکار چوب سونا از پشم سنگ فویل دار استفاده نمود تا مانند عایق عمل کند.